Relacja z konferencji INEE & INRAY Discovery Day 2016

7. kwietnia 2016r w hotelu Olimpia w Rybniku odbyła się konferencja o nazwie INEE & INRAY Discovery Day 2016 organizowana przez firmy INEE Sp. z o.o., INRAY GmbH z Niemiec oraz firmę partnerską SPIID Sp. z o.o.

INEE Sp. z o.o. - Automatyka w najlepszym wydaniuINARY GmbH - OPC-Router, FAS-inMOVE, FAS, KepwareKepwaresystemy przetwarzania i integracji danych

Tematem konferencji były rozwiązania dotyczące komunikacji przemysłowej, archiwizacji, analizy danych i wizualizacji w oparciu o standard OPC. Po przywitaniu uczestników i kilku słowach wstępu, swoje prezentacje rozpoczęła Stefanie Grunert z firmy INRAY. Spotkanie obfitowało w pytania i od czasu do czasu wywiązywała się rzeczowa dyskusja.

Konferencja INEE INRAY Discovery Day 2016

Stefanie przedstawiła najpierw w skrócie działalność firmy INRAY, a następnie zaprezentowała możliwości akwizycji danych w oparciu o serwer OPC KEPServerEX firmy Kepware (INEE jest dystrybutorem Kepware w Polsce, INRAY w Niemczech) oraz aplikację OPC Router - oprogramowanie tworzone przez firmę INRAY, którego dystrybucję i wsparcie techniczne w Polsce zapewnia INEE. Ponad 160 driverów komunikacyjnych i szereg wtyczek dostępnych w KEPServerEX już czyni go bardzo potężnym narzędziem do wymiany danych pomiędzy różnymi systemami lub – jak określiła to Stefanie – pomiędzy różnymi „światami”, a OPC Router rozszerza jeszcze te możliwości i dzięki koncepcji MDA (Model Driven Architecture) pozwala projektować (modelować) własny system wymiany danych bez potrzeby programowania. Te różne „światy” to przede wszystkim sterowniki PLC i bazy danych – najpopularniejsze obecnie połączenie, z wykorzystaniem OPC Routera. Możliwa jest nie tylko prosta archiwizacja danych (kierunek PLC->DB), ale również zapis z bazy danych do PLC, czy wymiana danych pomiędzy bazami danych lub pomiędzy kilkoma PLC, a coraz częściej wszystko to integrowane jest z systemem SAP oraz różnymi systemami ERP np. poprzez usługę Web services.

Następnie Łukasz Starzec z INEE zaprezentował Live Demo z OPC Routerem. Zobaczyliśmy archiwizację danych ze sterownika Simatic S7 do bazy danych MS-SQL na kilka różnych sposobów, dzięki czemu każdy z uczestników mógł zobaczyć, w jaki sposób rozpocząć pracę z programem. Część z uczestników posiadała już te rozwiązania zaimplementowane w swoich zakładach lub u swoich klientów, dzięki temu posypały się ciekawe pytania i propozycje odnośnie tworzenia połączeń i ich konfiguracji.

OPC Router - Live Demo - archiwizacja danych PLC w bazie danych

Z kolejnej prezentacji Stefanie dowiedzieliśmy się, że dzięki dodatkowej wtyczce OPC Router może współpracować bezpośrednio z systemem SAP, tworząc tym samym połączenia np. PLC-SAP, PLC-DB-SAP lub DB-SAP. Przykład z prezentacji z komunikacją palety towaru z systemem SAP pokazał nam, że za pomocą platformy KepServerEx + OPC Router + SAP można realizować koncepcję „Przemysł 4.0”. Inne zastosowania, również wpisujące się w koncepcję „Przemysł 4.0” to np. automatyczne generowanie zamówień, raportów czy też inwentarzy w systemie SAP w oparciu o dane z PLC.

Po przerwie obiadowej rozpoczęła się prezentacja oprogramowania FAS-inMOVE. Jest to kompaktowa wersja (licencja) systemu FAS (Factory Application Server) wraz z wbudowanym OPC Routerem. Pełny system FAS jest oprogramowaniem typu MES i pozwala zarówno na wizualizację, jak i archiwizację danych, generowanie raportów, zarządzanie magazynem, zamówieniami i wiele więcej. Pełny system FAS umożliwia również np. obliczanie wskaźnika OEE. Prezentowana na konferencji wersja FAS-inMOVE służy głównie do sterowania, wizualizacji i prostej archiwizacji danych procesowych. To co wyróżnia firmę INRAY na tle konkurencji to dostęp do wszystkich danych z poziomu przeglądarki internetowej (www), oczywiście z odpowiednimi zabezpieczeniami i zarządzaniem uprawnieniami. Oznacza to, że dostęp do danych możliwy jest także z urządzeń mobilnych (smartfony, tablety, PDA) co jeszcze bardziej wprowadza nas w rzeczywistość Przemysłu 4.0.

FAS-inMOVE - SCADA przez www

Wraz z oprogramowaniem FAS-inMOVE otrzymujemy narzędzie o nazwie FAS Designer, będące środowiskiem projektowym, w którym tworzymy naszą wizualizację. Podczas Live Demo mogliśmy zobaczyć w jaki sposób się to odbywa. W skład FAS-inMOVE wchodzą również:

  • OPC Router (okrojona, wbudowana wersja)
  • wtyczka baz danych
  • wtyczka powiadomień e-mail
  • kreatory
  • wersja próbna KepServerEx
  • darmowa wersja serwera SQL - MS SQL Server Express (limit 10GB na bazę danych), która ma dodatkowo dołączoną funkcję archiwizacji bazy, dzięki czemu unikamy limitowania.

Na zakończenie Paweł Marks i Rafał Malczok z firmy partnerskiej SPIID zaprezentowali platformę web o nazwie iPLAS, która umożliwia zaawansowaną analizę danych pochodzących z linii produkcyjnych.

iPLAS - zaawansowana analiza danych produkcyjnych dostępna przez www - wykresy, trendy

Dane mogą pochodzić z różnych źródeł (OPC (COM/DCOM/UA), XML, WS) i są dostępne przez www, a system charakteryzuje odporność na awarie (zasilania, sieci etc), łatwość rozbudowy o kolejne maszyny/linie/zakłady, możliwość samodzielnej modyfikacji systemu przez operatora oraz bezpieczeństwo przetwarzanych danych i nowoczesna wizualizacja informacji. Wszystko to odbywa się w chmurze lub w Intranecie danej firmy. Zainteresowanych zapraszamy na stronę http://www.iplas.pl

iPLAS - zaawansowana analiza danych produkcyjnych dostępna przez www - statystyki

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konferencji, poświęcony czas i miłą atmosferę. Mamy nadzieję i głębokie przekonanie, że czas spędzony razem z nami nie będzie czasem straconym, a wyniesiona wiedza pozwoli rozwiązać wiele Państwa dotychczasowych problemów i zrealizować nowe, nawet bardzo ambitne cele, w zakresie wymiany, wizualizacji i archiwizacji danych.

Osoby, którym nie udało się z nami spotkać na konferencji, a są zainteresowane jej tematyką, prosimy o kontakt telefoniczny (32 235 45 60) lub mailowy (info@inee.pl). Chętnie przedstawimy Państwu naszą ofertę, pomożemy dobrać optymalne rozwiązanie, a w razie potrzeby zorganizujemy indywidualne spotkanie.

Tel.: +48 (32) 235 45 60 / Mobile: +48 505 104 251 / info@inee.pl