Relacja z konferencji INEE & INRAY Discovery Day 2017

INEE Sp. z o.o. - Automatyka w najlepszym wydaniuINARY GmbH - OPC-Router, FAS-inMOVE, FAS, Kepwarelogo-kepware-350.jpgsystemy przetwarzania i integracji danych

Dnia 5. kwietnia 2017 odbyła się konferencja INEE & INRAY Discovery Day 2017. Była to już druga edycja tego wydarzenia i podobnie jak w zeszłym roku miała miejsce w hotelu Olimpia w Rybniku. Oprócz prelegentów z firmy INEE, SPIID oraz INRAY (gospodarzy imprezy) na spotkaniu gościliśmy także Dyrektora Sprzedaży na Europę produktów firmy Kepware, pana Ole Borgbjerg, którego prezentacji wysłuchaliśmy jako pierwszej.

discovery-day-2017-1.jpg

Prezentacja dotyczyła nowej wersji oprogramowania KEPServerEX v6, innych nowości oraz planów na przyszłość. Dowiedzieliśmy się o najważniejszych zmianach i zaletach nowej wersji, takich jak:

 • Możliwość zmiany interfejsu (API) programu
 • Natywna, ulepszona obsługa OPC UA oraz rozwój tej technologii w Kepware
 • Ulepszone zarządzanie licencjami
 • Zwiększone bezpieczeństwo
 • Ulepszony interfejs programu, nowy edytor połączeń
 • Wersje w języku japońskim i niemieckim
 • Nowych możliwości komunikacyjnych w standardzie OPC UA z PLC S7-1500 firmy Siemens

discovery-day-2017-2.jpg

Wraz z wprowadzeniem KEPServerEX v6 firma Kepware, obok tradycyjnych licencji umożliwiła również zakup oprogramowania w formie rocznej subskrypcji. Zaletą takiego modelu sprzedaży jest niższy koszt zakupu oraz większa elastyczność w zarządzaniu posiadanymi licencjami.

discovery-day-2017-3.jpg

Następnie 2 wystąpienia miała Stefanie Grunert z firmy INRAY. Pierwsza prezentacja dotyczyła oprogramowania OPC Router, które może stanowić dobrą bazę do wdrożenia Przemysłu 4.0. Program umożliwia między innymi obustronną wymianę danych pomiędzy bazami danych i sterownikami PLC, wieloma różnymi bazami, czy wieloma różnymi sterownikami PLC. Posiada także specjalny moduł do komunikacji z systemem SAP®, dzięki czemu możliwe jest np. zlecanie konkretnych zadań produkcyjnych bezpośrednio z SAP® oraz otrzymywanie informacji zwrotnej. Takie informacje jak alarmy, dane produkcyjne i inne mogą być również przesyłane na różne adresy e-mail, w zależności od rodzaju i ważności. Wtyczka do programu Excel umożliwia z kolei tworzenie zawsze aktualnych raportów w formie arkuszy i wykresów w istniejących plikach lub generowanych automatycznie przez OPC Router z wykorzystaniem szablonów użytkownika. Ciekawym i często wykorzystywanym dodatkiem jest też wtyczka wydruku, umożliwiająca wydruk etykiet wg zdefiniowanego szablonu, w którym można skorzystać z danych pochodzących z PLC lub bazy danych. Wydruk jest inicjowany przez trigger, np. przez bit w sterowniku lub nowy rekord w bazie danych.

discovery-day-2017-6.jpg

Druga prezentacja Stefanie dotyczyła oprogramowania FAS-inMOVE, czyli wizualizacji opartej w 100% na HTML5. Aplikacja umożliwia tworzenie własnych, nawet bardzo rozbudowanych wizualizacji, w prosty sposób przy pomocy zintegrowanego narzędzia do projektowania. Po opublikowaniu danej strony, każdy uprawniony użytkownik ma do niej dostęp z dowolnego urządzenia z przeglądarką www – komputer, tablet, smartfon. Co istotne licencja dotyczy tylko serwera, liczba użytkowników i urządzeń klienckich jest nieograniczona! Dane źródłowe dla FAS-inMOVE mogą pochodzić z różnych serwerów OPC – lokalnych i zdalnych, OPC DA oraz OPC UA. Dane mogą być przed wyświetleniem odpowiednio przeliczone w locie – np. możemy pokazywać sumę z kilku punktów danych. Dostępne są też funkcje trygonometryczne oraz kompleksowa obsługa warunków (wyświetlanie danych po spełnieniu warunku). Do obsługi programu nie jest wymagana żadna wiedza programistyczna, ani znajomość HTML. Budowa wizualizacji odbywa się w sposób graficzny w narzędziu projektowym o nazwie FAS-Designer.

discovery-day-2017-7.jpg

O tym jak w praktyce spisuje się wizualizacja FAS-inMOVE i jak łatwo można stworzyć wizualizację dostosowanych do własnych potrzeb przekonaliśmy się już w następnej części prezentacji, którą poprowadził pan Paweł Malczyk z firmy PRO-CARS GROUP. Pan Paweł połączył się zdalnie z serwerem w siedzibie firmy w Tychach i z poziomu przeglądarki zalogował do wizualizacji FAS-inMOVE. Uczestnicy konferencji mieli niecodzienną okazję zobaczyć „na żywo” działanie programu, była to bowiem wizualizacja procesu pracującej maszyny. Prezentacja mocno ożywiła atmosferę konferencji i natychmiast posypał się grad pytań do prowadzącego, na które pan Paweł udzielał bardzo konkretnych odpowiedzi pomimo tego, iż z programem miał do czynienia dopiero od kilku tygodni, a na stworzenie i konfigurację wizualizacji poświęcił znacznie mniej czasu. To pokazuje, że jest to program naprawdę intuicyjny i każdy jest w stanie samodzielnie wykonać estetyczną i funkcjonalną wizualizację w FAS-inMOVE, a także zarządzać nią i w razie potrzeby szybko dostosować do zaistniałych potrzeb.

discovery-day-2017-8.jpg

Kolejnym etapem konferencji było wystąpienie Pawła Marksa z firmy SPIID (partner INEE), który zaprezentował system IPLAS - autorskie rozwiązanie firmy SPIID, stworzone w celu zbierania danych i ich późniejszej analizy oraz raportowania. Koncepcja systemu zakłada umieszczenie na zakładzie tzw. Gateway-a, który może być dostarczony w postaci aplikacji bądź sprzętowej, z dedykowanym komputerem mini PC. Gateway odpowiedzialny jest za zbieranie danych produkcyjnych z wielu źródeł danych, m.in.:

 • serwerów OPC DA, zarówno przez interfejs COM jak i DCOM
 • serwerów OPC UA
 • dowolnej bazy danych SQL (Oracle, DB2, Informix, MSSQL, MySQL, PostgreSQL, SQLBase Gupta)
 • dowolnego pliku tekstowego TXT, CSV, XML
 • arkuszy kalkulacyjnych XLS, XLSX
 • usług Webservice SOAP i REST

Baza wtyczek (ilość źródeł danych) jest ciągle rozwijana, a firma SPIID jest otwarta na dodawanie kolejnych źródeł danych i funkcjonalności wg wymagań klientów.

discovery-day-2017-9.jpg

Tak się złożyło, że firma PRO-CARS posiada również wdrożony system IPLAS, dlatego po raz kolejny wypowiedział się Pan Paweł Malczyk. Tym razem nie musieliśmy łączyć się zdalnie, wystarczyło uruchomić przeglądarkę, wpisać odpowiedni adres i zalogować się. Pan Paweł pokazał kilka różnych stron z raportami, przedstawił korzyści, jakie firma zaobserwowała od czasu wdrożenia systemu i ponownie odpowiadał na liczne pytania. Było to ostatnie wystąpienie w ramach zaplanowanego czasu spotkania INEE & INRAY Discovery Day 2017. Po krótkiej przerwie wykonaliśmy wspólnie z firmą INRAY zdalne połączenie do pełnej wersji oprogramowania FAS, pełniącego wraz z wieloma modułami funkcję systemu MES i mogliśmy zobaczyć na żywo interfejs i konfigurację pełnej wersji FAS.

discovery-day-2017-10.jpg

W przerwach pomiędzy wystąpieniami również działo się sporo. Uczestnicy dyskutowali z prowadzącymi i między sobą, a także mieli możliwość zapoznania się z komputerami przemysłowymi, oferowanymi przez firmę INEE, na których m.in. instalowane są aplikacje OPC Router, FAS-inMOVE oraz IPLAS.

discovery-day-2017-4.jpg

discovery-day-2017-5.jpg

Dziękujemy Państwu za poświęcony czas i czynny udział w drugiej edycji spotkań poświęconych tematyce wizualizacji, wymiany danych oraz raportowaniu w świecie automatyki przemysłowej zatytułowanej INEE & INRAY Discovery Day 2017.

Szczególnie dziękujemy panu Pawłowi Malczykowi z firmy PRO-CARS, którego prezentacja już zaimplementowanych rozwiązań pokazała wszystkim jak można wykonać wizualizację (FASinMove) czy raportowanie z linii (iPLAS).

Osoby, którym nie udało się z nami spotkać na konferencji, a są zainteresowane jej tematyką, prosimy o kontakt telefoniczny (32 235 45 60) lub mailowy (info@inee.pl). Chętnie przedstawimy Państwu naszą ofertę, pomożemy dobrać optymalne rozwiązanie, a w razie potrzeby zorganizujemy indywidualne spotkanie.

INEE - preferowany dystrybutor Kepware w Polsce

Tel.: +48 (32) 235 45 60 / Mobile: +48 505 104 251 / info@inee.pl