Publikacje

Poszerz wiedzę, poznaj ciekawe rozwiązania!


Na tej stronie prezentujemy Państwu nasze publikacje, dzięki którym lepiej mogą Państwo poznać nasze produkty i rozwiązania, a także poszerzyć swoją wiedzę, głównie z zakresu komunikacji przemysłowej, cyfryzacji i Przemysłu 4.0.

Co TUTAJ ZNAJDĘ?
  • Artykuły opisujące rozwiązania komunikacyjne
  • Artykuły opisujące standardy przemysłowe
  • Opisy wdrożeń i realizacji projektów
  • Ciekawe informacje nt. oferowanych przez nas produktów
"Nie wstyd nie wiedzieć, lecz wstyd nie pragnąć swojej wiedzy uzupełnić."
Feliks Chwalibóg

Lista publikacji:

Aby przeczytać artykuł kliknij w miniaturkę.

System wyświetlania filmów instruktażowych na linii produkcyjnej


System wspomaga pracowników na linii montażowej poprzez wyświetlanie na każdym stanowisku odpowiedniego filmu instruktażowego (na żądanie także instrukcji PDF w wybranym języku), w zależności od konfiguracji formy, która przyjeżdża na stanowisko (dane z PLC S7-300).

Klient otrzymał kompletny system, składający się z:
  • 7 komputerów panelowych, na których wyświetlane są instrukcje
  • 1 komputer przemysłowy mini PC z systemem Linux
  • oprogramowanie PLC Engine z przygotowaną logiką sterującą
  • interfejs www do wyświetlania instrukcji (działający w trybie runtime)
Projekt zrealizowany dla firmy z branży automotive.

Interesują Cię same urządzenia i/lub oprogramowanie?
Sprawdź naszą ofertę:
Komputery przemysłowe
Oprogramowanie przemysłowe


" Sercem systemu, które „wpompowuje” dane pochodzące z PLC (S7-300) do bazy danych jest oprogramowanie PLC Engine Collect firmy Tani. Oprogramowanie to jest serwerem OPC z możliwością tworzenia logiki oraz powiązania między różnymi źródłami danych"

Przemysław Sitek

Krzysztof Kuźniarz

Opis projektu realizowanego przez firmę INEE Sp. z o.o.

System obsługi i archiwizacji zleceń SAP przez www


System umożliwia operatorom na liniach pakujących zarządzanie zleceniami pochodzącymi z systemu SAP® (dodawanie i usuwanie zleceń, kolejkowanie, edycja), dodatkowo archiwizuje dane nt. każdej spakowanej partii towaru w bazie danych oraz daje możliwość wygodnego przeglądania historii.

Projekt zrealizowany dla dużej firmy z branży spożywczej.

Szukasz innego sposobu na sprzężenie systemu SAP® z produkcją?
Sprawdź nasze oprogramowanie OPC Router.


" Klient otrzymał prosty w obsłudze, niezawodny interfejs użytkownika, kolejkujący i archiwizujący zlecenia pochodzące z systemu SAP. Interfejs może zostać uruchomiony na dowolnym urządzeniu z przeglądarką internetową (działa jak strona www) "

Przemysław Sitek

Krzysztof Kuźniarz

Opis projektu realizowanego przez firmę INEE Sp. z o.o.

Jak wygląda droga do digitalizacji
fabryk/Przemysłu 4.0 z firmą INEE?

Każde przedsiębiorstwo, a nawet konkretny zakład produkcyjny w danej grupie ma swoją własną drogę do Przemysłu 4.0.

Przeczytaj ten krótki artykuł i sprawdź jak możemy wesprzeć Ciebie i Twój zakład w cyfryzacji, komunikacji i innych obszarach, aby Przemysł 4.0 nie był dla Was już tylko ideą, a stosowanym standardem.


" Zazwyczaj dane strategiczne (procesowe) oraz najważniejsze raporty, poza lokalnymi zasobami umieszczane są na centralnych serwerach i systemach raportowania. Często jest to tylko 20% wszystkich danych (a nawet mniej), które przechodzą przez nasz OPC Server firmy Kepware. Reszta jest wykorzystywana lokalnie na potrzeby zarządzania, kontroli, optymalizacji produkcji itp. "

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Control Engineering" nr 04/2023

Higieniczne monitory i komputery firmy ads-tec (made in Germany)


Firma ads-tec od ponad czterdziestu lat produkuje komputery przemysłowe i inne urządzenia IT. Jest to sprzęt topowej jakości, słynący z bezawaryjnej pracy przez długi czas. Przedstawiamy rozwiązania higieniczne ze stali nierdzewnej, czyli komputery All in One serii MMT8000 oraz monitory MMD8000 i MMD9000.


" Dla aplikacji wymagających najlepszej możliwej higieny, firma ads-tec przygotowała wersje komputerów MMT8000 i monitorów MMD8000 o stopniu ochrony IP69K (możliwość mycia gorącą wodą pod ciśnieniem). Oczywiście, obudowa dalej zrobiona jest ze stali nierdzewnej. Urządzenia wykonane są zgodnie z zaleceniami EHEDG (European Hygienic Engineering and Design Group), normą DIN EN ISO 14159:2008 oraz ze standardami Instytutu Fraunhofer IPA odnośnie pomieszczeń typu clean room. "

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 12/2023

Niezawodne komputery przemysłowe firmy ads-tec
(made in Germany)


Firma ads-tec od ponad 40 lat produkuje komputery przemysłowe i inne urządzenia IT. Są to rozwiązania topowej jakości, słynące z bezawaryjnej pracy przez wiele lat. Przedstawiamy komputery panelowe OPC9000 oraz typu BOX PC IPC9000.


" W produktach ads-tec wysoka jakość jest odczuwalna tuż po wyjęciu ich z pudełka, ale – co ważniejsze – także po dziesięciu czy nawet kilkunastu latach pracy, często w trudnych warunkach. "

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 11/2023

Najlepszy serwer OPC DA/UA
dla PLC Siemens


Kepware + S7-1200/1500 + TIA V18 = maksimum bezpieczeństwa + pełny dostęp do danych. Bezpieczeństwo przede wszystkim!


" Drajwer S7 Plus Ethernet Driver nie tylko wspiera bezpieczną komunikację z PLC Siemens, ale umożliwia także automatyczne generowanie tagów. Jednym kliknięciem importujemy wszystkie zmienne obsługiwanych typów danych "

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 10/2023

Monitory bez komputerów – KVM!

Czystość, cisza, ergonomia i jakość obrazu

Artykuł opisujący różne zastosowania, funkcje i zalety extenderów KVM.
W INEE Sp. z o.o. dostarczamy extendery KVM firm kvm-tec oraz IHSE.


" Bardzo interesującą funkcją jest „4K MULTIVIEW COMMANDER”, która umożliwia wyświetlenie 4 ekranów Full HD (np. z 4 komputerów lub z 4 kamer) na jednym monitorze 4K. Na przykład kierownik utrzymania ruchu lub inżynier procesu mogą obserwować w ten sposób co się dzieje na ekranach komputerów z wizualizacją, a także w razie potrzeby przejąć kontrolę i sterować zdalnie danym procesem ."

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Control Engineering" nr 03/2023

Nowe wersje oprogramowania Kepware
Większe możliwości, bezpieczeństwo i wygoda użytkowania

Firma Kepware (grupa PTC) udostępniła niedawno nowe wersje oprogramowania, które wprowadzają sporo interesujących nowości. Chodzi przede wszystkim o platformę komunikacyjną KEPServerEX (ThingWorx Kepware Server) w wersji 6.14, a także ThingWorx Kepware Edge w wersji 1.7 (platforma komunikacyjna dla systemu Linux).


" OPC UA Gateway stanowi zupełną nowość. Nie jest to osobny moduł, a nowa funkcjonalność, która umożliwia m.in. agregację przestrzeni nazw, dzięki czemu wiele aplikacji typu klient OPC UA może przeglądać nazwy tagów z wielu różnych serwerów OPC UA."

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 09/2023

Świetna jakość, ciekawe rozwiązania, krótkie terminy dostaw. Komputery i monitory przemysłowe ads-tec w ofercie firmy INEE Sp. z o.o.


Artykuł pokazuje nie tyle konkretne urządzenia, co szereg ciekawych funkcjonalności i informacji o produktach firmy ads-tec, które mogą być rozwiązaniem Państwa bieżących problemów i wyzwań, czy też dobrą inspiracją przy nowych projektach.


" Produkty ads-tec wyróżniają się na rynku nie tylko topową jakością i designem, ale również ciekawymi funkcjonalnościami.

Jedną z popularnych opcji jest możliwość montażu urządzeń na rurze 48 mm ..."

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 08/2023

Standard OPC UA a modelowanie maszyn, cz.1


Prezentujemy pierwszą część artykułu o modelowaniu informacji, companion specifications i standaryzacji komunikacji w OPC UA.


" Te standardy to tzw. specyfikacje towarzyszące modelu informacyjnego (Information Model companion specification). Do tej pory powstało ponad 160 takich specyfikacji dla różnych typów urządzeń, a nawet konkretnych protokołów, np. BACnet czy PROFINET."

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 07/2023

Duża szansa na udaną digitalizację z dotacją i oprogramowaniem Kepware


Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowuje konkurs dla dużych przedsiębiorców w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Program wystartuje prawdopodobnie już w czerwcu 2023. W grę wchodzą projekty o wartości od 8 do 140 mln zł, a dofinansowanie w zależności od regionu może wynieść nawet 50%.


" Jest to platforma komunikacyjna umożliwiająca cyfrową integrację maszyn, linii produkcyjnych i systemów rozproszonych, a nawet systemów klimatyzacji i automatyki budynkowej (HVAC/BMS) czyli całego tzw. OT (Operational Technology) ze światem IT, np. systemami ERP, bazami danych czy chmurą. KEPServerEX obsługuje ponad 300 protokołów przemysłowych "

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Control Engineering" nr 02/2023

Wszystkoodporne terminale VMT9000


Mróz czy upał, ulewa czy śnieg, ciemna noc czy słoneczny dzień – terminale VMT9000 firmy ads-tec dadzą sobie radę niemal w każdych warunkach. Przeznaczone głównie do montażu w wózkach widłowych, sprawdzają się też w dźwigach, suwnicach i koparkach oraz przy maszynach produkcyjnych, pracujących w ciężkich warunkach. Z VMT9000 nic Cię nie zatrzyma!


" Inną funkcją oszczędzającą energię jest możliwość integracji terminala ze stacyjką pojazdu, np. wózka widłowego. Urządzenie może być tak skonfigurowane, aby po ustalonym czasie od wyłączenia zapłonu automatycznie gasł ekran, a terminal przechodził w tryb uśpienia, hibernacji lub całkowicie się wyłączał."

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 06/2023

Szkolenia z komunikacji OPC
Zostań ekspertem ds. OT/IT
i Przemysłu 4.0


Chcesz przeprowadzić cyfryzację zakładu, monitorować i optymalizować swoją produkcję, ale nie wiesz, jak zacząć? Wdrożone rozwiązania nie przynoszą spodziewanych rezultatów? Brakuje Ci odpowiednich narzędzi? A może posiadasz już oprogramowanie firmy Kepware (grupa PTC) o nazwie KEPServerEX/ThingWorx Kepware Server lub OPC Router firmy INRAY i chcesz sprawdzić, w jaki sposób najlepiej je wykorzystać? W każdym z tych przypadków zapraszamy Cię na nasze stacjonarne szkolenia z komunikacji przemysłowej


" Obecnie w wielu firmach produkcyjnych poszukuje się rozwiązań (głównie oprogramowania), które pomogą usprawnić produkcję, czyli udzielą odpowiedzi na pytanie „Jak produkować więcej i szybciej w tej samej cenie?” lub „Jak produkować taniej?”. Odpowiedź w obu przypadkach brzmi: „Potrzebne są odpowiednie narzędzia oraz wiedza, jak ich używać”. Wbrew pozorom druga część poprzedniego zdania może być ważniejsza... "

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 05/2023

Jeden dla wszystkich maszyn, czyli integrując PLC


Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zebrać dane z różnych maszyn, zcyfryzować swoją produkcję, mierzyć wydajność oraz optymalizować i automatyzować procesy, innymi słowy – jak sprawnie wdrożyć koncepcję Przemysłu 4.0 w swoim zakładzie, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dzięki opisanym tu rozwiązaniom nie tylko maszyna czy linia, ale cała fabryka, a nawet wszystkie fabryki przedsiębiorstwa mogą być zintegrowane ze sobą za pomocą KEPServerEX – serwera OPC numer 1 na świecie, będącego jednocześnie rozbudowaną platformą komunikacyjną.


" To nie tylko znakomity serwer i klient OPC UA/DA, ale też platforma komunikacyjna, pozwalająca na obustronną wymianę danych (odczyt i zapis) ze sterownikami PLC różnych producentów (m.in. firm Siemens, Allen-Bradley, Mitsubishi, Fanuc, Omron, Wago, Yokogawa), modułami wagowymi, systemami HVAC i BMS (np. po protokole BACnet), systemami DCS, terminalami RTU, a także maszynami CNC (np. Fanuc FOCAS, Euromap 63/77). "

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 04/2023

Czysto, czyściej, PhanTAM!


Czas pandemii COVID-19 oraz powracające informacje o wycofaniu partii leków czy produktów spożywczych udowodniły, że dbałość o higienę w branży spożywczej i farmaceutycznej musi stać na maksymalnie wysokim poziomie. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju terminali, komputerów i monitorów przemysłowych. Poniższe rozwiązania to bezkompromisowy, najwyższy poziom higieny w tym obszarze.


" Produkty serii PhanTAM wyposażone są w smukłą obudowę, wykonaną ze stali nierdzewnej AISI/ SUS 304 (opcjonalnie 316), bez szczelin, skręcaną za pomocą higienicznych śrub. Obudowa posiada stopień ochrony IP66 oraz IP69K (podawane są oba, ponieważ pochodzą z różnych norm) i występuje w dwóch wariantach montażowych. Pierwszy daje możliwość montażu na uchwycie VESA (taki uchwyt lub stojak ze stali nierdzewnej może być dostarczony w zestawie) oraz podłączenia przewodów poprzez wodoodporne złącza M12. Nowością jest drugi wariant, gdzie za pomocą dodatkowego adaptera mamy możliwość montażu np. za pomocą systemu CP 40 firmy Rittal, wykorzystującego rury ze stali nierdzewnej o średnicy 48,3mm."

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Control Engineering" nr 01/2023

Komputery i monitory przemysłowe dla mądrze oszczędzających


Monitory i komputery przemysłowe są sporo droższe od ich konsumenckich odpowiedników, ale i w samych rozwiązaniach określanych jako „przemysłowe” różnice cenowe bywają bardzo duże. Z czego to wynika? Ile warto zapłacić za komputer lub monitor przemysłowy? Ten artykuł pozwoli znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania, nurtujące osoby stojące przed zakupem tego typu rozwiązań.


" Chcąc mądrze zainwestować środki i wygenerować rzeczywiste oszczędności, ale mierzone długofalowo – np. przez okres dziesięciu lat, warto kupować sprzęt topowej jakości, uzyskując w ten sposób niższy całkowity koszt posiadania (TCO). "

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 03/2023

Wydajność i ergonomia w trudnych warunkach – bez szafy i obudowy


Trwająca cyfryzacja przemysłu przynosi zakładom produkcyjnym wiele korzyści, ale wiąże się również z nowymi wyzwaniami. Rosnąca ilość wdrażanego oprogramowania często wymaga zastosowania dodatkowych paneli HMI lub PC (komputerów panelowych) niezaplanowanych pierwotnie w projekcie linii czy maszyny. A co, jeśli warunki pracy są ciężkie, a montaż kolejnej szafy lub obudowy jest niemożliwy lub problematyczny?


" Idealnym rozwiązaniem może okazać się MES9000, czyli najnowsza seria komputerów przemysłowych niemieckiej firmy ads-tec. Szczelna, aluminiowa obudowa (IP65) pozwala bezpiecznie umieścić panel w trudnym środowisku i dobrze odprowadza ciepło. Oprócz standardowego montażu na uchwycie VESA, dostępny jest adapter na rurę 48 mm, kompatybilny np. z systemem Rittal CP40, który umożliwia montaż komputera do podłogi, sufitu lub do ściany, z możliwością obrotu całego ramienia oraz samego panelu, a także dyskretne i bezpieczne prowadzenie przewodów wewnątrz rury montażowej. "

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 02/2023

Jak unikać pomyłek w procesach produkcyjnych?


W jednym z polskich zakładów z sektora automotive firma INEE wdrożyła system kontroli zaplanowanych do realizacji zleceń.


" Uzyskane ostatecznie rozwiązanie, w oparciu o OPC Router i komunikację z PLC (Siemens SIMATIC S7) za pośrednictwem serwera OPC, odpowiednio zezwala lub blokuje wjazd kosza z materiałem do maszyny. Po zeskanowaniu kodu kreskowego znajdującego się na etykiecie produkcyjnej kosza z detalami i porównaniu go ze zleceniami aktualnie zalogowanymi w systemie zarządzania zleceniami produkcyjnymi MPDV (Hydra) uniemożliwiamy operatorowi załadunek niewłaściwego materiału. "

Marcin Szendzielorz

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 03/2022

Jak zamienić informacje z produkcji w korzyści finansowe?


Zbieranie, akwizycja czy logowanie danych to w obszarze produkcji temat dobrze znany i realizowany na co dzień, często jednak bardzo wybiórczo. Czy można „wyciągnąć” z danych coś więcej niż dotąd? Czy na informacjach, pochodzących z produkcji i/lub systemów nadrzędnych możemy zarobić?


" Dane pozyskane z produkcji za pomocą serwera OPC gromadzone są w różnego rodzaju systemach bazodanowych, np. ERP. Wiele popularnych systemów SCADA i wizualizacji może być klientem OPC UA. Informacje mogą być prezentowane w przeglądarce www po przesłaniu ich protokołem REST lub w aplikacjach do monitorowania i raportowania z obsługą REST API – coraz częściej trafiają też do chmury (lokalnej lub publicznej), najczęściej poprzez protokół MQTT, gdzie są analizowane za pomocą oprogramowania typu BI "

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 07/2021

Szkolenia z komunikacji przemysłowej opartej o standard OPC

Czyli jak bezpiecznie wprowadzić zakład produkcyjny w świat Przemysłu 4.0


" Standard OPC UA jest już na tyle popularny, że nie trzeba go specjalnie przedstawiać, ale ważne, aby zdawać sobie sprawę, iż oprócz olbrzymich możliwości komunikacji, zarówno poziomej (np. pomiędzy sterownikami PLC różnych producentów), jak i pionowej (od czujników, przez PLC do systemów ERP oraz chmury) korzystanie z rozwiązań opartych o tą technologię jest także dużym krokiem w kierunku poprawy bezpieczeństwa."

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 03/2020

Komputery przemysłowe z najwyższej półki i rozwiązania dla Przemysłu 4.0 na stoisku INEE na targach Automaticon!


Serdecznie zapraszamy na stoisko firmy INEE na tegorocznych targach Automaticon. Będzie to niecodzienna okazja do zobaczenia na żywo komputerów przemysłowych ads-tec (Made in Germany) oraz poznania serwera OPC KEPServerEX firmy Kepware (grupa PTC), a także do rozmowy z przedstawicielami tych firm.


" Jak wspomniano w tytule, dostarczamy rozwiązania dla Przemysłu 4.0. Jest to przede wszystkim oprogramowanie, chociaż komputery przemysłowe również są w realizacji tej koncepcji niezbędne, a w ofercie mamy także paletę rejestratorów do monitorowania zużycia i parametrów różnych mediów "

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 03/2019

Interoperacyjność i bezpieczeństwo – wyzwania dla IoT i Przemysłu 4.0


Czy można pogodzić otwartość i swobodny dostęp do danych z zapewnieniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa? A jeżeli tak, to w jaki sposób i jakim kosztem?


" Można powiedzieć, że dziś nie tylko ludzie, ale i rzeczy „chcą” mieć swój „angielski”, a dokładniej to nam, ludziom zależy na tym, aby urządzenia dobrze się ze sobą „dogadywały”. Taka jest idea Internetu Rzeczy (IoT), który zapoczątkowany na rynku konsumenckim, teraz wchodzi wielkimi krokami do zakładów produkcyjnych jako Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT). "

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 11/2018

OPC UA – Bezpieczna komunikacja i drzwi do Przemysłu 4.0


Przemysł 4.0, IoT, M2M, chmura obliczeniowa – te i pokrewne im terminy już na dobre zagościły w opisach produktów przemysłowych oraz wszelkich treściach marketingowych pojawiających się w przemyśle. Jeśli wciąż budzą one u Ciebie obawy i niepokój, ten artykuł jest doskonałą okazją by to zmienić. Przekonaj się co Ty i Twoja firma możecie osiągnąć na wdrożeniu OPC UA.


" Niewątpliwie kluczem do sukcesu standardu OPC UA (i OPC w ogóle) jest jego otwartość. Podczas gdy przez długie dekady, producenci sprzętu próbując jak najmocniej przywiązać do siebie klientów tworzyli własne standardy komunikacji, OPC pozwalało właścicielom różnych urządzeń skomunikować je ze sobą. OPC UA poszło jeszcze o krok dalej i umożliwia wygodną komunikację pionową już od warstwy czujników, aż do systemów nadrzędnych (ERP, BI), także tych pracujących w chmurze oraz horyzontalną wymianę danych, np. pomiędzy dwoma sterownikami PLC różnych producentów. "

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 3/2018

FAS-inMOVE – wizualizacja w 100% przez WWW. Na komputerze, panelu, tablecie i smartfoni


W erze Przemysłu 4.0, w której się obecnie znajdujemy – choć we wczesnym jej stadium, dostęp do informacji z produkcji musi być szybki, prosty, a przede wszystkim globalny. Czasy, w których wizualizacja procesu produkcyjnego była przywiązana do konkretnej lokalizacji mijają bezpowrotnie.


" ... oprogramowanie o nazwie FAS-inMOVE. Jest to system wizualizacji oparty w 100% na technologii HTML 5 i w 100% dostępny przez przeglądarkę, zarówno lokalnie jak i przez Internet. Dzięki temu możliwa jest wizualizacja na smartfonie, tablecie i każdym innym urządzeniu z przeglądarką, np. panelu HMI z otwartym systemem operacyjnym."

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 12/2017

PLC Engine, czyli jak wymieniać dane pomiędzy sterownikami PLC a plikami i bazami danych


Temat archiwizacji danych produkcyjnych nie jest niczym nowym. Sztuką jest natomiast wdrożyć godny zaufania system archiwizacji szybko, a jednocześnie niedrogo. Z PLC Engine jest to jak najbardziej możliwe. W dodatku komunikacja jest obustronna, więc także PLC może otrzymywać dane z bazy lub pliku.


" PLC Engine umożliwia dostęp do sterowników Siemens SIMATIC S5 i S7 (oraz kompatybilnych np. VIPA), Allen-Bradley CompactLogix i ControlLogix oraz urządzeń z obsługą protokołu Modbus/TCP np. Wago, Modicon, Schneider Electric i innych. Komunikacja jest bardzo szybka, łatwa w konfiguracji (kreatory połączeń), a program daje wiele możliwości diagnostyki. "

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 11/2017

Komputery do stref zagrożonych wybuchem w ofercie firmy INEE


Komputery przemysłowe znacznie różnią się od ich biurowych odpowiedników. Są produkowane w mniejszych seriach, z dużą dbałością o detale, zabezpieczone przed wibracjami , często także przed pyłem i wilgocią, a nawet przystosowane do mycia pod ciśnieniem. To wszystko to jednak znacznie za mało, żeby komputer przemysłowy umieścić w strefie zagrożonej wybuchem.


" Jest to komputer przemysłowy w obudowie ze stali kwasoodpornej (AISI 316) i stopniu ochrony IP65. Urządzenie posiada energooszczędny procesor Intel Atom, 15-calowy ekran dotykowy i wodoodporne złącza M12 (COM/USB/LAN). Komputer jest dostępny z różnymi odmianami systemu Windows, jest także kompatybilny z systemem Linux. W 2016 roku firma APLEX uzyskała 2 certyfikaty (ATEX oraz IEC), potwierdzające możliwość zastosowania komputera AEx-P526 w strefach Ex. Pełne oznaczenie Ex to: II 3G Ex nA IIC T4 Gc "

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 10/2017

Funkcjonalne stanowiska terminalowe i pulpity sterownicze – standardowe lub dostosowane


Od przynajmniej kilkunastu lat tradycyjne pulpity sterownicze z przyciskami i lampkami ustępują miejsca panelom HMI, komputerom panelowym i wielkoformatowym monitorom. Jednak nie wszystko złoto, co się świeci. Korzystanie z najczęściej używanych funkcji za pomocą panelu dotykowego czy też klawiatury i myszki często bywa mało wygodne, a nawet doprowadza do nieplanowanych postojów…


" Jednym z nich jest niemiecka firma ads-tec, która do swoich terminali (komputerów i monitorów przemysłowych) dostarcza opcjonalne moduły przycisków, a nawet zintegrowane półki pod klawiatury. W przypadku higienicznych rozwiązań (seria MMT8000) przewody do przycisków doprowadzane są rurą montażową, razem z sygnałami doprowadzonymi do komputera. Dzięki temu uzyskujemy wodoodporne stanowisko terminalowe z przyciskami funkcyjnymi bez potrzeby stosowania dodatkowych szaf czy obudów "

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 09/2017

Komputery przemysłowe w przemyśle spożywczym i logistyce


W przemyśle spożywczym jest wiele obszarów, gdzie stosowane są komputery przemysłowe. Od pulpitów sterowniczych, przez terminale wagowe, końcówki systemów nadrzędnych (np. SCADA, MES), aż po serwery do archiwizacji danych i urządzenia mobilne. Te ostatnie najchętniej wykorzystywane są również w szeroko rozumianej logistyce, o którą zakłady z branży spożywczej muszą dbać nie mniej, niż o samą produkcję.


" Jednym z częstych zastosowań jest użycie komputera przemysłowego na stanowisku wagowym. Komputer taki często określa się jako terminal wagowy. Niemal zawsze są to urządzenia wykonane ze stali nierdzewnej o stopniu ochrony IP65, IP66 lub IP69K, z ekranem dotykowym, przystosowane do montażu na ścianie lub blacie. Oprócz tych standardowych cech, istotne jest również, aby tego typu komputer posiadał odpowiednie złącza, najczęściej 2 lub 3 porty RS-232 do podłączenia modułów wagowych oraz tyle samo USB, gdzie podłączymy skaner kodów kreskowych, drukarkę etykiet, ewentualnie klawiaturę. "

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 08/2017

Szkolenia Kepware – archiwizacja oraz raportowanie danych z produkcji przez OPC – teoria i praktyka


Firma INEE sp. z o.o., jako preferowany dystrybutor firmy Kepware (grupa PTC) w Polsce, rozpoczęła organizację szkoleń, poświęconych produktom Kepware i rozwiązaniom, bazujących na tym oprogramowaniu.


" Zakres modułów rozdziału pierwszego (dzień pierwszy) obejmuje teoretyczne i praktyczne przykłady z zakresu komunikacji PLC-OPC, przygotowania i konfigurację PLC do komunikacji, problemy oraz praktyczne testy komunikacyjne na przykładzie sterowników rodziny Siemens S5 oraz S7. Moduły rozdziału drugiego (dzień drugi i trzeci) obejmują elementy zasadnicze, strukturę i szczegółową konfigurację oprogramowania KEPServerEX oraz przedstawiają najczęściej spotykane scenariusze problemów..."

Krzysztof Kuźniarz

Przemysław Sitek

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 07/2017

Traceability z ACCON-EasyLog Logowanie danych z SIMATIC S7-1200 / S7-1500 dla zapewnienia jakości – prosto i tanio


Obecnie niemal każdy zakład produkcyjny gromadzi jakieś dane procesowe. Czy to w celu raportowania, planowania, czy optymalizacji. O tym, że warto to robić nie trzeba już dzisiaj nikogo przekonywać, ale są branże, w których nie jest to kwestia odpowiedzi na pytanie „Czy archiwizować dane?”, ale „Jak archiwizować dane?”, gdyż jest to obowiązek, wynikający z przepisów prawa lub umów z klientami.


" Inwestycja w duży system, np. SCADA może być nieopłacalna, a do tego w wielu przypadkach system nie byłby w pełni wykorzystywany. W takich sytuacjach, idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie prostego, dodatkowego oprogramowania, które będzie odpowiedzialne tylko i wyłącznie za logowanie (archiwizację) danych. Dla sterowników Siemens Simatic S7, LOGO! oraz Sigmatek istnieje taka aplikacja. Program nazywa się accon-EasyLog ..."

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 06/2017

Idealny serwer OPC DA/UA dla SIMATIC S7-1200/1500


Najnowsze sterowniki PLC firmy Siemens oprócz zwiększonej wydajności i nowych funkcji, przyniosły również zmianę w podejściu do tworzenia programu poprzez wprowadzenie bloków zoptymalizowanych, do których dostęp odbywa się tylko w sposób symboliczny. Niesie to za sobą sporo korzyści, ale może również generować pewne problemy kiedy chcemy uzyskać dostęp do zmiennych sterownika spoza środowiska TIA, np. za pomocą serwera OPC.


" Jedną z takich funkcjonalności jest z pewnością wprowadzona niedawno możliwość importu i przeglądania online zmiennych symbolicznych. Dane zostają pobrane automatycznie ze sterownika SIMATIC S7-1200 lub S7-1500 po odpowiednim skonfigurowaniu połączenia w serwerze OPC. Dzięki temu cała struktura drzewa – nazwy bloków danych oraz zmienne symboliczne są widoczne w kliencie OPC, którym może być np. gotowy system SCADA, wizualizacja, własna aplikacja kliencka czy też darmowy klient testowy "

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 05/2017

Przemysł 4.0 – dlaczego, po co i jak?


W artykule przedstawiamy kilka rozwiązań, ułatwiających wdrożenie idei „Przemysł 4.0” w zakładzie produkcyjnym oraz płynące z tego korzyści. Mimo, iż temat stał się popularny stosunkowo niedawno bo ok. 2 lata temu, niektóre rozwiązania mogą pochwalić się dużo dłuższym stażem. Jak to możliwe?


" To wciąż za mało, żeby mówić o Przemyśle 4.0, ale wystarczy chociażby dołożyć do serwera OPC KEPServerEX firmy Kepware wspomniany moduł „IoT Gateway”, aby umieścić np. dane z PLC w chmurze lub w systemie nadrzędnym i uzyskać dostęp do nich w czasie rzeczywistym np. z poziomu przeglądarki w centrali firmy odległej od zakładu o kilkaset kilometrów. "

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 04/2017

Dane procesowe w chmurze lub lokalnie – poznaj i zoptymalizuj swoją produkcję


Do poprawy jakości lub efektywności procesu nie potrzeba wiele narzędzi – dowiedz się więcej o procesie produkcyjnym dzięki nowoczesnemu systemowi bazującemu na chmurze


" Możliwe jest stworzenie przetwarzań prostych, zapisujących surowe dane do tabel bazy danych jak też i bardziej zaawansowanych, które wyliczą np.: – statystyki produkcji dzienne, zmianowe czy miesięczne, – wskaźniki KPI, dzięki którym jesteśmy w stanie ocenić, jak efektywnie funkcjonuje nasza produkcja (np. średnie zużycie energii na jeden produkt), – statystyki przyczyn przestojów i awarii w ujęciu brygad czy zmian."

Paweł Marks

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 03/2017

IoT gateway a traceability w branży automotive


Producent części samochodowych – firma Faurecia – udoskonaliła mechanizm identyfikowalności produkcji części, poprzez zwiększenie łączności i szybkości komunikacji między maszynami na produkcji a ich systemem MES. Rezultatem jest wyższa jakość dostarczanych części, skrócenie czasu rozwoju produktu i szkoleń.


" Poprzez wdrożenie IoT Gateway jako medium komunikacyjnego pomiędzy sterownikami PLC a IJ Core, Faurecia jest w stanie zapewnić klientom wymaganą identyfikowalność produktów. Uzyskując nowy dostęp do danych produkcyjnych części dostarczanych przez Faurecia, najwięksi na świecie producenci samochodów, są w stanie spełniać wymogi regulacyjne i poprawić ogólną jakość produktu dla konsumentów. "

Przemysław Sitek

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 02/2017

Jak podnieść sprawność energetyczną maszyny, linii technologicznej i zakładu?


Jeżeli nie możesz wymienić silników i innych urządzeń na bardziej energooszczędne to kontroluj i zarządzaj mądrze ich zużyciem energii!


" Monitoring może mieć 2 zastosowania: po pierwsze jako najprostsze monitorowanie zużycia energii elektrycznej w poszczególnych obszarach zakładu produkcyjnego w celu rozliczania się z operatorem, po to, aby nie przekraczać ustalonych progów lub odpowiednio ograniczyć zużycie..."

Marcin Szendzielorz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 01/2017

Rozwiązania IT/HMI dla Przemysłu 4.0


Nowoczesne systemy sprzętowe i oprogramowanie do zastosowania w aplikacjach typu HMI, SCADA, MES oraz archiwizacji danych, które ułatwiają wdrożenie idei Przemysłu 4.0


" Jeśli mowa o rozwiązaniach IT, nie sposób zacząć od czegoś innego, jak od komputera. Bez niego nie zadziała żadne rozbudowane oprogramowanie, a patrząc przez pryzmat Przemysłu 4.0 czy też IoT (Internetu Rzeczy), jest to również idealne narzędzie w zakresie rozwiązań HMI. Dlaczego? Komputery przemysłowe, zwłaszcza komputery panelowe (ze zintegrowanym ekranem dotykowym) to urządzenia chyba najbardziej uniwersalne ze wszystkich stosowanych w przemyśle w ogóle. "

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 10/2016

Komputery, monitory i terminale do pracy w trudnych warunkach


Komputery, monitory przemysłowe oraz stanowiska terminalowe w szczelnych obudowach (IP65/IP69K) dla przemysłu spożywczego, farmaceutycznego, chemicznego i petrochemicznego oraz wszelkich zastosowań w mocno zapylonym środowisku i na zewnątrz budynku (outdoor).


" Duże zapylenie, wahania temperatur i wilgotności, wibracje i zakłócenia elektromagnetyczne oraz praca w trybie ciągłym (24/7) powodują, że rzadko można mówić o bezpiecznym stosowaniu w tych miejscach urządzeń, w tym komputerów i monitorów, dostępnych na rynku komercyjnym. Jednak istnieją miejsca, gdzie samo określenie „komputer przemysłowy” lub „monitor przemysłowy” już nie wystarczą. "

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 03/2015

Mucha nie siada!


Firma INEE oferuje dotykowe panele PC/HMI oraz monitory przemysłowe dla przemysłu spożywczego, farmacji, petrochemii, zastosowań typu outdoor i innych zastosowań w wymagających warunkach środowiskowych. W artykule wyjaśniono pokrótce potrzebę stosowania dedykowanych rozwiązań HMI w wymienionych branżach oraz wskazano najpopularniejsze rozwiązania.


" Dostępne obecnie na rynku podzespoły komputerowe, zwłaszcza procesory o niskiej emisji ciepła pozwalają konstruować wydajne komputery panelowe, zwane też All-In-One, przeznaczone głównie do przemysłu spożywczego i farmacji. Urządzenia te są wyposażone we własne obudowy ze stali nierdzewnej i wysoki stopień ochrony (nawet IP69K), dzięki czemu zajmują mniej miejsca i nie wymagają dodatkowej konserwacji."

Krzysztof Kuźniarz

Artykuł opublikowany w magazynie "Automatyka, Podzespoły, Aplikacje" nr 10/2012