Aktualnym standardem specyfikacji OPC jest OPC UA (OPC Unified Architecture). Jest następcą starego standardu OPC, który nazywa się OPC Classic (zawiera w sobie OPC DA, OPC AE oraz OPC HDA). Do dziś wiele instalacji serwerów OPC to klasyczne serwery OPC (najczęściej OPC DA). Stary standard już bardzo skutecznie rozwiązał zadanie realizacji wymiany danych w automatyce niezależnej od producenta i zdefiniował podstawowe interfejsy. Wadą OPC Classic był brak niezależności od platformy. OPC Classic opiera się na technologiach Microsoft COM i DCOM , dlatego też instalacje Serwera OPC i Klienta OPC zostały ograniczone do systemów operacyjnych i sieci Microsoft Windows. Wraz ze wzrostem sukcesu innych platform (Linux, architektury internetowe, chmura, urządzenia IoT, CPS, …) dystrybucja OPC została ograniczona.
Fundacja OPC dostrzegła to i stworzyła następcę, czyli OPC UA. Głównym celem OPC UA jest niezależność od platformy i interoperacyjność. Technicznie standard został zbudowany w oparciu o podstawowe technologie webowe (TCP/IP, http/SOAP). Przyjęto podstawowe koncepcje wymiany danych, połączono je
i uzupełniono o kolejne koncepcje (patrz specyfikacje).
OPC Router to rozbudowany klient OPC, umożliwiający graficzne "programowanie" logiki komunikacji metodą „przeciągnij i upuść” (drag&drop) pomiędzy systemami, m.in. za pośrednictwem OPC UA.
Przetestuj już teraz w pełni funkcjonalną i bezpłatną wersję demonstracyjną komunikacji OPC UA.
Standard OPC UA składa się z indywidualnych specyfikacji. Każda specyfikacja opisuje funkcję częściową i określa, które interfejsy serwera i klienta muszą być zaimplementowane dla tej funkcji, aby ją obsługiwać. Serwery i klienci OPC nie muszą obsługiwać wszystkich specyfikacji. W zależności od zastosowania często programuje się tylko indywidualne specyfikacje. Dlatego też podczas korzystania z serwera i klientów OPC ważne jest rozważenie, jakie specyfikacje są wymagane i które są wdrażane przez serwer i klienta.
OPC UA składa się z następujących specyfikacji:
1. Pojęcia (Concepts)
2. Model bezpieczeństwa (Security Model)
3. Model przestrzeni adresowej (Address Space Model)
4. Usługi (Services)
5. Model informacyjny (Information Model)
6. Mapowania (Mappings)
7. Profile (Profiles)
8. Dostęp do danych (Data Access)
9. Alarmy i warunki (Alarms and Conditions)
10. Programy (Programs)
11. Dostęp historyczny (Historical Access)
12. Wykrywanie (Discovery)
13. Agregaty (Aggregates)
14.
Wydawca i Subskrybent
(PubSub)
Do użytku operacyjnego nie jest konieczna szczegółowa znajomość specyfikacji. Do najważniejszych z punktu widzenia działalności projektowej należą:
Specyfikacja Data Access opisuje klasyczną wymianę bieżących danych. Standard OPC Classic już określa, że wymiana danych jest zorientowana na punkty danych. Dla każdego punktu danych można odczytać i zapisać wartość. Wartość punktu danych opisana jest przez wartość rzeczywistą, znacznik czasu, w którym wartość była aktualna, oraz jakość, która opisuje, czy wartość jest ważna, czy też np. przerwano połączenie ze sterownikiem i w związku z tym wartość jest nieważna. Już sama ta specyfikacja umożliwia pozyskiwanie i przetwarzanie danych niezależnie od systemu bazowego.
W obecnym standardzie możliwości zostały rozszerzone o złożone typy danych (struktury) i funkcje, aby sprostać nowym wymaganiom.
Korzystając ze specyfikacji Dostępu Historycznego, możliwy jest nie tylko odczyt danych o wartości bieżącej, ale także odpytywanie wartości historycznych. Serwer OPC realizujący tę specyfikację musi posiadać wewnętrzną pamięć danych, aby zapewnić wartości punktów danych dla ewentualnych dostępów historycznych. Klient, który odczytuje historyczne punkty danych poprzez dostęp historyczny, oprócz informacji o punktach danych przesyła również żądany okres do serwera.
Specyfikacja Alarmy i warunki definiuje ustandaryzowany model komunikatów alarmowych i logiki alarmów w ramach OPC UA. W przypadku aplikacji klienckich OPC upraszcza to zadanie generowania alarmów na podstawie wartości punktów danych, ponieważ logikę może zaimplementować w serwerze OPC, a nie producent oprogramowania klienckiego.
Dzięki OPC UA ujednolicona i bezpieczna komunikacja w środowisku przemysłowym staje się rzeczywistością – od poziomu terenowego po chmurę. W ten sposób OPC UA przyczynia się do rozwiązania niektórych głównych wyzwań związanych z cyfryzacją i przemysłowym Internetem rzeczy (IIoT). Zalet OPC UA jest wiele: OPC UA to architektura elastyczna, przejrzysta, bezpieczna i niezależna od platformy. Jednolite interfejsy ułatwiają dostęp do szerokiej gamy aplikacji, takich jak systemy MES, SAP i ERP, bazy danych, platformy chmurowe itp.
Aby skorzystać z OPC UA i nawiązać komunikację za pośrednictwem OPC UA, wymagane jest oprogramowanie OPC, takie jak OPC Router. W ten sposób dane mogą być dostarczane jako klient OPC lub jako serwer OPC do innych zastosowań. Oprogramowanie powinno umożliwiać indywidualne, dostosowane do aplikacji wdrożenie. Można to zrobić za pomocą interfejsów lub tzw. wtyczek, np. dostępnych dla połączenia SAP lub przesyłania danych do chmury poprzez MQTT. W praktyce pozwala to na przesyłanie danych maszynowych bezpośrednio do chmury, do której można uzyskać dostęp z dowolnego miejsca.
Efektem są całościowo zoptymalizowane procesy, wzrost produktywności i trwała modernizacja Twojej firmy.
To oprogramowanie przeniesie Twój zakład w świat Przemysłu 4.0! Wymieniaj dane w obu kierunkach pomiędzy sterownikami PLC (różnych producentów), bazami danych, systemami SAP (ERP), chmurą i wiele więcej...
KEPServerEX to platforma komunikacyjna, a zwłaszcza serwer OPC amerykańskiej firmy Kepware, należącej do grupy PTC. Produkt występuje także pod nazwą ThingWorx Kepware Server.
Szkolenia z komunikacji przemysłowej opartej o standard OPC przeznaczone dla automatyków, informatyków, specjalistów ds. cyfryzacji i Przemysłu 4.0.
Od 1 do 4 dni.
Teoria + praktyka.
Tel. +48 32 235 45 60 E-mail: info@inee.pl
Nasi partnerzy:
© Wszystkie prawa zastrzeżone INEE Sp. z o.o. 2005-2024